104.jpg
Home Alternativa Hromadné maily a emoce
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Probíral jsem se příchozími maily. Chvíli jsem se rozčiloval nad nevyžádanou poštou, která mi chodí. Dokonce jsem opět dostal mail se znetvořeným dítětem s prosbou o přeposlání co nejvíce lidem. Tento mail je pro mě tradice, chodí neustále dokola a dokola. Buď lidi zapomínají, nebo fakt nevím. Dřív jsem na něj taky reagoval a se solidaritou jsem jej rozesílal dál. Jenže potom jsem se dozvěděl, že tento mail není pravdivý a patří do kategorie hoax, tedy poplašná či vymyšlená zpráva, která se nezakládá na pravdě. Prý snad je to snad z důvodu získání co největšího počtu mailových adres, protože tyto zprávy příjemce zpravidla hromadně rozesílá dalším příjemcům, popřípadě vyvolání paniky. Ta první vyrianta by mohla být, je pravda, že někde musí získávat adresy pro posílání reklam.

Jenže to je to opravdu tak? Zamyslel jsem se nad tím, proč by si někdo dával práci s rozesíláním hoaxu, když se mu ani nemusí vrátit zpátky s dalšími adresami (tedy pokud zpráva není zavirovaná a tahle nebyla). To mi nesedí, adresy se dají získat i jinak a snadnějším způsobem. Dokonce se dají koupit i programy, které po internetu adresy sbírají.

 

Přemýšlel jsem i o tom, proč zprávu příjemci několik let stále dokola rozesílají na další adresy a výsledek, tedy získaná částka, popřípadě zlepšení stavu není nikde uvedena. Je to vůbec pomoc pro postiženého? Úspěšnou pomocí by se jistě autor mailu pochlubil. Ale pokud vím, nikdy se tak nestalo.

Co doopravdy potřebuje hoax z lidí získat? Myslím si, že adresy opravdu ne.

Tak jsem zkoušel na sobě a ponořil jsem se do svých pocitů. Co ve mě tento mail vyvolává? Soucit? Samozřejmě ano, proto jsem jej posílal dál. Ale je to opravdu soucit? Nebo lítost? Tak to už by bylo horší, lítost patří k destruktivním emocím. Nebo snad strach? Ano, i tohle opravdu cítím, protože ten pohled je nepříjemný a vyvolává ve mě strach z bolesti, nebo snad to, že bych takhle mohl sám (nebo někdo z mé blízkosti) dopadnout. Ještě by to mohla být zlost na "osud", který tohle stvoření sebou nese. Taky bych mohl strádat za to dítě, abych mu tím způsobem nějak "pomohl"... Přišel jsem na spoustu možností a některé ve mě mail opravdu vyvolával.

Kde se to ale ve mě berou ty emoce? Z podvědomí. Nenesem si je vědomí, ale běží na pozadí, tak jako programy v počítači. Nevidíme, co všechno musíme mít spuštěno, abychom mohli na počítači vůbec pracovat. A už vůbec nevíme, které programy máme spuštěny, a které ke svému životu (k činnosti počítač) vůbec nepotřebujem. A tím mailem mi někdo kliknul na program, který spustil všechny tyhle emoce, aniž bych si toho všiml.

Vlastně se to dá přirovnat spíše k virům, které jsou v počítači schovány a dělají práci nezávisle na nás, na "pozadí" .

Ať už při čtení těchto mailů cítím cokoli, proč někdo chce ve mě tyto programy spustit? Jaký k tomu má důvod? Ten důvod je energie. Chce ze mě vytáhnout část mé energie. A tak pokud si to neuvědomím, nevědomky někomu (něčemu) daruji část energie, která mi potom bude chybět.

Tím, že něčemu věnuju myšlenku s nějakou negativní emocí, posílám tam svou energii. Tedy tvořím, posiluji. Tohle já už nechci.

Nebo to můžeme vzít i z druhé strany, někdo se mě snažil upozornit na to, kde mám problém, díru v energii, slabé místo.

Důvod si můžete vybrat, jaký chcete a záleží i na tom, z kterého úhlu pohledu se na to díváte a chcete dívat. Vlastně jako v životě, buď se na člověka, který vás rozčílí můžete zlobit, nebo poděkovat, že vám ukázal slabinu.

Tím samozřejmě nechci, aby lidé přestali druhým pomáhat. Jen by si každý měl uvědomit, co při pomoci cítí. Třeba nakonec zjistí, že se stal obětí manipulace (obchodu) schovaný za soucit.

Je zajímavé, že když jsem si tohle uvědomil, další podobný mail mi už nepřišel... A když přijde vím, že mám opět někde díru ve svém firewallu...

Samožřejmě to neplatí jen o mailech typu hoax. Platí to i prezentacích, které v nás vyvolají emoce, jako lítost, strádání, nebo třeba touhu po tom, co v životě nemáme. Nenechte se okrádat o vlastní energii. Raději tyhle maily smažte a věnujte se něčemu užitečnému. Věřte, že to nemáte za potřebí.

AlternativaVs.cz

 

Aktualizováno ( Středa, 02 Říjen 2013 12:03 )